Pokazy lotnicze

W 2016 roku śmigłowce Bo 105 zakończyły swoją służbę w niemieckiej armii. Nasz śmigłowiec został zdemilitaryzowany w lutym tego samego roku, po czym trafił do Polski. W lipcu rozpoczął się proces przekwalifikowania Bölkowa do kategorii specjalnej i w 2017 roku uzyskał on już wszelkie pozwolenia z Urzędu Lotnictwa Cywilnego na wykonywanie lotów cywilnych. Jego obecne znaki rejestracyjne to SP-YBO.

Nasz egzemplarz opuścił fabrykę MBB Messerschmitt Bölkow Blohm GmbH w Donauwörth 21 maja 1980 roku. Nadano mu numer seryjny 6019. Od 1980 do 2016 roku służył w niemieckim wojsku, kolejno w Eskadrze Doświadczalnej Lotnictwa Wojsk Lądowych w Celle, 26. Pułku Lotnictwa Wojsk Lądowych w Roth oraz w Centrum Szkolenia Lotnictwa Wojsk Lądowych „C” ponownie w Celle.

Wkrótce po otrzymaniu niezbędnych pozwoleń, zaczęliśmy prezentować śmigłowiec Bölkow Bo 105 na imprezach lotniczych w całej Polsce. Mieliśmy okazję brać udział w największych pokazach w naszym kraju, m.in. na Antidotum Airshow Leszno, Odlotowe Suwałki Air Show, Fly Fest w Piotrkowie Trybunalskim, Centralnych Pokazach Lotniczych w Rzeszowie z okazji 100-lecia Aeroklubu Polskiego i na Nowotarskim Pikniku Lotniczym. 

Pokaz śmigłowca Bölkow Bo 105 obfituje w całą gamę dynamicznych manewrów, które prezentują spektakularne możliwości tej maszyny. Rozwiązania techniczne wykorzystane w konstrukcji Bölkowa imponują do dziś i pozwalają na zorganizowanie show na absolutnie najwyższym poziomie. Dodatkowo, aby maksymalnie uatrakcyjnić pokazy, wykorzystujemy w nich efektowne kolorowe dymy.

Zespół realizuje również unikatowe na skalę światową pokazy nocne. W trakcie pokazów nocnych wykorzystujemy materiały pirotechniczne, w które Bölkow Bo 105 jest z wyprzedzeniem uzbrajany przez członków zespołu. Na całym świecie na palcach jednej ręki można policzyć śmigłowce, które wykonują takie pokazy. Są to jedne z najbardziej widowiskowych podniebnych spektakli, jakie można podziwiać na imprezach lotniczych.

Śmigłowiec bierze również udział w specjalnych zleceniach lotniczych, takich jak loty jako latająca platforma dla operatorów, udział w filmach i reklamach oraz wyrzut skoczków spadochronowych m.in. grupy Sky Magic. Jesteśmy w stanie zrealizować każdą Państwa prośbę, dlatego jeśli są Państwo zainteresowani udziałem Bo 105 w organizowanej przez Państwa imprezie lub byliby Państwo chętni odbyć lot Bölkowem, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i skontaktowania się z nami.

Osiągnięcie tego wszystkiego nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu osób. Nie starczyłoby tu miejsca, by wymienić ich wszystkich, dlatego też pozwolimy wymienić tylko najbliższych współpracowników: Rafała, Petera, Wolfganga, Matthiasa, Michaela, Dimitriego, Piotra i Aleksandra. To dzięki wysiłkowi i ciężkiej pracy tego zespołu, teraz Wy możecie być blisko wiecznie żywej LEGENDY.